Opis predmeta
Pri predmetu se študenti v kombinaciji predavanj in seminarskega dela študenti srečajo z nekaterimi temeljnimi estetskimi vprašanji.
Tematika:
- Imaginarni muzej glasbenih del (Koncept glasbenega dela, Improvizacija v instrumentalni glasbi, Glasbeni spomeniki / spomenigi muzikologije ...)
- Glasbene ustanove v Slazburgu in Ljubljani (GM, SF, Opera, GMS/GML, Stolnica, NUK ...).
Na predavanjih se študenti v seminarskem delu srečajo z nekaterimi temeljnimi estetskimi, ontološkimi, interpretacijskimi, hermenevtskimi, fenomenološkimi in drugimi problemi, ki jih sproža sodobna glasbena produkcija in se nanje odziva glasbena publicistika v različnih podobah. Seminarsko delo je usmerjeno v kritičen odnos do teh vprašanj in oblikuje refleksijo o sodobnih estetskih referenčnih sistemih, ki postavljajo glasbi normativne okvire, predvsem pa se osredotoča na načine publicističnega soočanja z omenjenimi vprašanji. Eden od končnih praktičnih ciljev predmeta je izdelava prepričljivih poljudno napisanih koncertnih programov za koncertni abonma Akademije za glasbo.
Poleg tega se v seminarskem delu soočamo s temeljnimi problemi sodobnih tehnik urejanja in izdajanja starejše glasbe. Pri tem na podlagi konkretnih primerov iščejo študenti sami svoje ustvarjalne rešitve. Praktični cilj je izdelava ustrezne sodobne partiture izbranega glasbenega dela.
Predavanje in seminarsko delo se ob vsakem srečanju dopolnjujeta. Poleg tega je del seminarja lahko namenjen tudi glasbeno-izvajalskim vprašanjem v okviru dela vokalno-instrumentalne skupine MusicaLogica.